Pinolhængte døre i egetræ

skaber rum og åbner for lys

ECCO’s nye Global Marketing bygning er både i sit ydre og indre skabt i dyb respekt for sine omgivelser.

Byggeriet tager sit arkitektoniske afsæt i de oprindelige marskgårdes markante tagvolumener og deres samspil med den omkringliggende marsks flade horisont. De karakteristiske tage afspejler områdets helt særlige byggeskik og er opført som smukke spåntækte trækonstruktioner, der dækker over imponerende rumligheder i bygningernes indre.

ECCO pinolhængte dør
Pinoldøre i eg ECCO Global Marketing Headquarter

Fire egetræspinoldøre

fungerer som rumdeler og er et væsentligt element i arkitekturen.

Vahle døre i egetræ som glatte døre, skydedøre og pinoldøre

Lukkede døre

fungerer som rumdeler.

Vahle0373

Åbne døre

giver lys og transparens til storrummet.

Vahle0356 510x500

Midterhængte pinolhængsler

med tre positionsmuligheder.

Vahle0357 815x500

Egetræ, beton og murværk

i flot harmoni.

Vahle døre i egetræ som glatte døre, skydedøre og pinoldøre

Døre og overpartier er udført i nøjagtig samme egefiner som væggene

for at skabe ro og sammenhæng i byggeriet.

Vahle0373

Usynlige hængsler i sort metal

understøtter de enkle og rene linjer i byggeriet.

Pinoldøre i eg ECCO Global Marketing Headquarter

Massive egetræskarme

står smukt mod det mørke murvæk.

Egetræsdøre integreret

Dørene er designet til at smelte ind arkitekturen, 

som er præget af lange horisontale linjer inspireret af det flade marsklands lange horisont.

Vahle0373

Glatte egetræsdøre

med samme overfladebehandling som væggene.

Vahle0357 815x500

Mødelokale

med gulve, vægge og dør i egetræ.

Vahle0356 510x500

Egetræsdøre i panelvæg

skaber lange, lige linjer.

Brand- og lyddøre med alle designmuligheder

Egetræ er en af de få typer af materialer i byggeriet

Alle materialer er nøje udvalgt med fokus på et positivt bidrag til det gode indeklima. Drift og vedligehold har ligeledes været vægtet højt, og kun materialer med smuk patinering over tid kombineret med et minimalt vedligehold og stor slidstyrke er valgt. Egetræ spiller en afgørende rolle i den indvendige arkitektur.

 ”Det har været vigtigt for os, at materialerne i huset har været gennemgående. Vi har ønsket, at materialerne skal fremstå naturlige. Ved at fremhæve de gennemgående materialer og skjule dørene skaber vi ro i linjerne,”

forklarer Allan Andersen, bygningskonstruktør MAK, Ravn Arkitektur.

Døre og overpartier er udført i nøjagtig samme egefiner som væggene

Dørene er designet til at smelte ind i arkitekturen, som er præget af lange, horisontale linjer inspireret af det flade marsklands lange horisont.

Naturen følger ind i bygningen, hvor dørene smelter ind i arkitekturen.

”Når man tænker landskab og arkitektur i Sønderjylland, så tænker man på noget, der er langt og fladt. Vi lader her det naturlige terræn følge med ind i bygningen,”

fortæller Allan Andersen, bygningskonstruktør MAK, Ravn Arkitektur.

Også dørenes skjulte hængsler har samme overflade som de øvrige metaller i bygningen. Det skaber ro, at du kun skal forholde dig til få materialer og farver.

Sort eg i samme overfladebehandling som væggene

Dørene til toiletterne er udført i sort egetræ. Farven er nøjagtig den samme som den farve, væggene er lavet i.

”Det har været helt afgørende for os i dette byggeri, at døre og vægge til toiletterne havde nøjagtig samme farve, så vi opnår det samme rolige udtryk, som vi er gået efter de andre steder i huset. Når det kommer til overfladebehandlinger, så er Vahle vel nok de eneste på markedet, der kan levere døre, der er behandlet på nøjagtigt samme måde, som fx leverandøren af vægpaneler gør det,”

forklarer Allan Andersen, bygningskonstruktør MAK, Ravn Arkitektur.

Projektdetaljer

Arkitekt

Tekniske detaljer

Glatte døre, BD30, Skjult dørlukker, Pinoldøre, Egetræ

Interesseret?

Kontakt os for et uforpligtende tilbud.

Se flere muligheder med pinoldøre

Pinoldøren er et kunstværk i sig selv. Den giver dig en oplevelse af kvalitet og stabilitet, når du åbner og lukker den.

Pinoldøren er på samme tid både diskret og iøjnefaldende, og der er virkelig mange designmuligheder. I forhold til funktionalitet, så er den pladsbesparende, nem at montere i moderne byggeri og så kan den både skabe og afgrænse rum.

Vahle kan lave pinoldøre i store størrelser, hvilket giver dig stor fleksibilitet i forhold til dit projekt og dine ønsker.

PInolddøre i eg