Indvendig dobbeltdør af eg i Egeris Kirke
passer til arkitekturens nordiske udtryk
Egeris Kirke er genopstået i en ny – men alligevel genkendelig – skikkelse i en nordisk og lys stil. Kirkens form er bevaret i stor respekt for Holger Jensens oprindelige arkitektur, så formen er bred snarere end dyb.
Sanseligheden og materialerne er i fokus med træets tekstur som et gennemgående tema, som ikke mindst findes i dobbeltdøren af eg.


Den store, markante dobbeldør i egetræ med smalle sidepartier i glas
giver både indblik for kirketjeneren i våbenhuset og sikrer mod udblik, så den ventende brud ikke kan ses fra kirkerummet.

Egetræ og bruneret messing er perfekte partnere
og skaber tilsammen et solidt udtryk.

Skjult dørlukker
sikrer dørens elegante udtryk.

Kirken ønskede sig organiske materialer,
og derfor er både dør, listeloft og vinduespartier udført i egetræ.

Egetræ og bruneret messing er nøje udvalgte materialer,
der skal matche kirkens nordiske, minimalistiske stil.

Dobbeltdøren er et vigtigt element i kirken,
fordi den fysisk og rituelt markerer overgangen mellem kirke og våbenhus.

De gyldne nuancer i træ og messing
matcher elegant de øvrige materialer i kirken.
Dobbeltdøren i egetræ giver et markant udtryk til kirkens moderne, nordiske stil
Kirken udvides med materialer af høj kvalitet
”Egeris Kirke blev opført i 1960. Som følge af datidens byggeteknik og tidens tand var kirken i ret dårlig stand,”
fortæller Mia Hartelius-Haaning.
Hun er arkitekt hos Nordic Office of Architecture, der har projekteret ombygningen. Kirken er nu renoveret i materialer af høj kvalitet og udvidet, så den kan rumme kirkens mange aktiviteter.
“Kirkens ledelse ønskede noget organisk, hvilket ses i egetræet, der går igen i listeloft, døre og vinduespartier. Dobbeltdøren har en egetræsbeklædning med greb og hængsler af bruneret messing. Døren er vigtig, da den markerer overgangen mellem våbenhuset og kirkerummet,”
pointerer Mia Hartelius-Haaning.
Den indvendige dør er tilpasset kirkens aktiviteter
”Den høje, indvendige dør fungerer som brand- og lyddør. Døren er dobbelt for at gøre plads til brudeparret og til en kiste, der bæres ud”,
forklarer arkitekten.
I hver side af døren findes et smalt glasparti, der gør det muligt for kirketjeneren at følge med i aktiviteten i kirkerummet. Omvendt er selve dørbladene i massivt træ for at undgå, at den ventende brud bliver set for tidligt.
”Døren er smuk og passer absolut ind i kirken. Den har karakter og er noget i sig selv i rumme,”
fortæller Birgitte Refshauge Kjær, sognepræst i Egeris Kirke.
Ifølge præsten er kirkerummet karakteriseret ved lys og en minimalisme, hvor man vover at lade de enkelte ting stå. Dette gælder også for døren, der gør sig bemærket.
Projektdetaljer
Arkitekt
Tekniske detaljer
Interesseret?
Kontakt os for et uforpligtende tilbud.
Se flere muligheder fra Nordic Design serien
Nordic Design by Vahle er vores egen dørserie, der er udviklet med en vision om at skabe smukke døre med udgangspunkt i Vahles grundlæggende værdier om at producere døre, der giver æstetisk komfort.
